Televízia CENTRAL
Image default

Správy – 17. 1. 2023

Obštrukčné spánkové apnoe je najčastejšia porucha, pri ktorej dochádza k viac ako 10 sekundovým zastaveniam dýchania počas spánku. Pokiaľ je chrápanie príliš hlasité, ľudia majú tendenciu prehliadať ho a podceňovať. Avšak aj na tento problém existuje riešenie. Minimálne jedna noc v jednom zo spánkových laboratórií na Slovensku. Napríklad v Špecializovanej nemocnici sv. Svorada na Zobore, ktoré je akreditovaným pracoviskom špecializujúcim sa na poruchy dýchania v spánku.


ODOVZDALI 4000 KG POUŽITÉHO OLEJA
Obyvatelia Nitry v priebehu minulého roka odovzdali takmer 4000 kilogramov použitého kuchynského oleja. Mesto na jeho zber využíva sivé 120-litrové nádoby. Tie sú v súčasnosti rozmiestnené v 40 lokalitách, okrem Starého Mesta aj na sídliskách i v okrajových mestských častiach Nitry. Použitý jedlý olej alebo tuk treba do určených nádob vkladať v nepriepustných nádobách z PET materiálu. Maximálny objem obalu je do desať litrov, musí byť riadne uzavretý, čistý a neporušený. Podľa mestského úradu je zber použitých kuchynských tukov pre životné prostredie veľmi dôležitý. Únik živočíšnych tukov a rastlinných olejov do vody má rovnaké alebo podobné ničivé účinky na vodné prostredie ako ropné oleje.


KRITICKÁ SITUÁCIA AMBULANTNÝCH LEKÁROV
Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Branislav Becík vyzval ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského na okamžité rokovanie. Ako sa uvádza vo výzve, ktorú zverejnil, s ministrom chce riešiť kritickú situáciu ambulantných lekárov. Becík vo svojom vyhlásení varuje pred kolapsom zdravotníckej starostlivosti. Predseda NSK sa obáva, že ambulantní lekári môžu od 1. februára zatvárať svoje ambulancie, prípadne nepodpíšu zmluvy so zdravotnými poisťovňami.


INVESTÍCIE V TOPOĽČANOCH
Napriek avizovanému ťažkému roku 2023 ostávajú dane a poplatky pre obyvateľov Topoľčian porovnateľné s vlaňajškom. Mesto však plánuje šetriť na investičných akciách. Do rozpočtu naplánovalo iba najnevyhnutenejšie náklady.Väčšie projekty si budú môcť v Topoľčanoch dovoliť vďaka úspešným projektom a dotáciám, ktoré získali. Rozpočet na tento rok schválili mestskí poslanci v decembri. Príjmy majú nastavené na takmer 25,9 milióna eur, bežné výdavky plánujú na 25 miliónov. Prebytok je vo výške 887-tisíc eur. Poslanci odobrili aj použitie rezervného fondu do výšky troch miliónov eur. Suma by mala pokryť rekonštrukciu cesty a chodníkov na Ulici M. Benku, prvú a druhú etapu stavebných úprav na Ulici P. O. Hviezdoslava za 850-tisíc eur, vybudovanie parkovísk na sídlisku F za 428-tisíc eur, kde sa podľa primátorky majú začať práce hneď, ako to počasie dovolí. Z finančnej rezervy zabezpečia aj ďalšie zámery, napríklad prekrytie bazéna na kúpalisku.


NEHODOVOSŤ V TOPOĽČIANSKOM OKRESE
Aj napriek tomu, že nový rok priniesol v okrese Topoľčany už niekoľko dopravných nehôd, štatistika nasvedčuje, že nehodovosť mala vlani mierne klesajúcu tendenciu. Okresné riaditeľstvo policajného zboru v Topoľčanoch za uplynulý rok eviduje 96 dopravných nehôd. V roku 2021 ich bolo 98. Najčastejšou príčinou dopravných nehôd bolo nedostatočné venovanie pozornosti vedeniu vozidla a druhou príčinou bola nesprávna jazda cez križovatku.


PôRODNOSŤ V PARTIZÁNSKEJ NEMOCNICI
V Nemocnici Svet zdravia Partizánske sa minulý rok narodilo 328 detí. V pôrodnici vlani prišlo na svet 189 chlapcov a 139 dievčat. Jedna mamička sa tešila z dvojičiek. Najčastejšími menami, ktoré rodičia vybrali pre svoje novonarodené dievčatká, boli Nina, Hana a Lea. U chlapcov dominovali mená Jakub, Matúš a Dominik. Mamičky tu majú možnosť absolvovať aj predpôrodnú prípravu, ktorú vlani využilo 30 mamičiek. Pár z nich využilo aj možnosť vytvoriť si v spolupráci s personálom individuálny pôrodný plán a naplánovať si tak spoločne všetky detaily pôrodu.

Podobné Príspevky

Správy: Spravodajstvo z 15.4.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 8.4.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo y 26.3.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo zo 16.3. 2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 4.3,2024

produkcia

Správý: Spravodajstvo z 25.2.24

produkcia