Televízia CENTRAL
Image default

SPRÁVY – 4. 11. 2020

HEADLINE: Odborníci zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity vyvinuli zdraviu prospešné sušienky pre celiatikov * Divadlo ponúka inscenácie pre žiakov aj študentov * Obnovené bohoslužby * V Nitre zomreli ďalší ľudia na Covid-19 * Slovenská poľnohospodárska univerzita pripravuje materskú školu pre deti svojich zamestnancov a študentov. Otvorená by mala byť už budúci školský rok.

NAZOV: SPU ZÍSKALA PRVÝ EURÓPSKY PATENT

Slovenská poľnohospodárska univerzita sa najnovšie stala vlastníkom prvého európskeho patentu na trvanlivé pečivo na špeciálne výživové účely a spôsob jeho výroby. Zdravé sušienky vyrobené odborníkmi z nitrianskej univerzity sú určené hlavne pre konzumentov, ktorí majú problémy metabolického charakteru, alebo majú problém s neznášanlivosťou jednotlivých zložiek potravín. Ide hlavne o celiatikov.Práve u tejto skupiny ľudí býva spúšťačom tohto ochorenia prítomnosť lepku v potrave.

DIVADLO JE ONLINE
V čase pandémie a vynúteného dištančného vzdelávania vyšlo Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre v ústrety základným a stredným školám. Na obohatenie vyučovania ponúka učiteľom a žiakom tri vybrané inscenácie, ktoré môžu sledovať na internete. Divadlo ponúka školám výmenou za kultúrne poukazy linky na inscenácie Banalita lásky, Dom a rozprávku Robin Hood. Záujem o takúto spoluprácu prejavilo viac ako 70 oslovených škôl. Výmenou za možnosť sledovať inscenácie na internete, divadlo doteraz získalo viac ako 18.000 kultúrnych poukazov. Divadlo vyzvalo školy, ktoré majú záujem o internetové divadelné predstavenia, aby sa čo najskôr nahlásili, keďže platnosť poukazov je len do 12. novembra. K tejto iniciatíve sa pridalo aj Staré divadlo Karola Spišáka a aj ich divadelné predstavenie Dlhý, Široký a Bystrozraký môžu mladí sledovať online.

OBNOVENÉ BOHOSLUŽBY
Nitrianske biskupstvo obnovuje konanie bohoslužieb v katedrále – Bazilike sv. Emeráma – na Nitrianskom hrade. Biskupský úrad zároveň pripomenul, že obrady sa budú konať pri dodržaní všetkých opatrení a hygienických zásad. Na bohoslužbách sa tak môže zúčastniť maximálne šesť osôb vrátane kňaza. „Tí, ktorí sa ich chcú zúčastniť, sa musia vedieť preukázať potvrdením o negatívnom výsledku PCR testu aj antigénového testu vykonanom od 29. októbra do 1. novembra 2020. Biskupský úrad informoval, že za rovnakých okolností sa môžu sláviť bohoslužby aj v iných kostoloch.
ÚMRTIA NA COVID-19 V NITRE
Ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že v nitrianskej fakultnej nemocnici pribudlo k 4. novembru sedem úmrtí na pľúcnu formu COVID-19. V Špecializovanej nemocnici Zobor zomreli dvaja pacienti. V rámci Slovenska sa počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 zvýšil o ďalších 26 prípadov, ochoreniu doteraz podľahlo 261 ľudí. „Vo Fakultnej nemocnici v Nitre zaznamenali úmrtia šiestich mužov vo veku 50, 72, 74, 80, 81 a 83 a 78-ročnej ženy, v Nemocnici Zobor zomreli dvaja muži vo veku 79 a 88.

Flash:
Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre chce vytvoriť vlastnú materskú školu určenú pre deti svojich zamestnancov a študentov. Vzniknúť by mala v priestoroch už existujúcej materskej školy na Hospodárskej ulici, ktorá je síce v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Nitra, no budova s pozemkami, v ktorej aktuálne škôlka sídli, je vo vlastníctve univerzity. V súčasnosti ju navštevuje 32 detí, pričom viac ako štvrtinu z nich tvoria deti zamestnancov univerzity. Materská škola Klások by mala byť otvorená už budúci školský rok. (ide Chosraviová)

Podobné Príspevky

Správy: Spravodajstvo z 15.4.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 8.4.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo y 26.3.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo zo 16.3. 2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 4.3,2024

produkcia

Správý: Spravodajstvo z 25.2.24

produkcia