Televízia CENTRAL
Image default

SPRÁVY – 14. 11. 2020

Headline =

Bezplatne sa môžete otestovať aj v Nitre. K dispozícii sú dve mobilné odberové miesta určené na antigénové testovanie. – Maličkosti, ktoré vedia potešiť. Slovenskom koluje výzva na obdarovanie seniorov. * Obyvatelia Nitry za smeti zaplatia zas viac, poplatok sa má zvýšiť o 7 eur * Mestskí poslanci schválili 9 miliónový úver

Do bezplatného antigénového testovania obyvateľov na koronavírus sa zapojila aj Nitra. Podobne ako tomu bolo na celoplošnom testovaní, dostanú otestovaní ľudia aj certifikát o vykonaní testu s výsledkom. Ministerstvo zdravotníctva odporúča ísť na antigénové testy najmä tým, ktorí cítia akékoľvek príznaky respiračného ochorenia. Pre záujemcov sú v meste pod Zoborom zriadené dve takéto mobilné odberové miesta.

Najkrajšie obdobie roka sa už nezadržateľne blíži. Nie každý však má to šťastie stráviť vianočné sviatky v kruhu svojich najbližších. Práve seniori v domovoch dôchodcov sú často počas Vianoc osamelí a ilozovaní od okolitého sveta. Potešiť sa ich rozhodli aj tento rok dobrovoľníci z projektu s názvom Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok. Ide o celoslovenskú výzvu, v rámci ktorej ľudia naplnia krabicu od topánok darčekmi, zabalia ju do baliaceho papiera a balíček poputuje seniorom. Do výzvy sa pravidelne zapájajú aj dobrovoľníci z Nitry.


DRAHŠIE SMETNÉ
Od januára zaplatí každý obyvateľ Nitry za smeti viac. Doterajšia sadzba poplatku za komunálne odpady bolo necelých 30 eur ročne. Po novom by mal poplatok vzrásť na takmer 37 eur na rok. Mesto ako odôvodnenie zvýšeného poplatku uvádza zmeny podmienok v oblasti nakladania s odpadom. Najväčšou zmenou má byť zavedenie zberu a spracovania biologicky rozložiteľného odpadu. Pribudnúť by malo 300 kusov 660 litrových hnedých nádob, za 66-tisíc eur. Tým sa mestu navýšia náklady o 343 200 eur ročne a po prepočítaní na 78 353 obyvateľov mesta tvorí finančný nárast poplatku za KO o 4,38 Eur ročne.
Mestskí poslanci schválili 9 miliónový úver

Nitrianski Mestskí poslanci schválili 9 miliónový úver.
Z peňazí mesto plánuje financovať veľké investície. Je medzi nimi napríklad lávka s výťahom ponad železničnú stanicu, obnova kultúrneho centra Lipa na Chrenovej, predĺženie pešej zóny, investície do ciest a chodníkov či ošetrenie a revitalizácia stromov v kasárňach pod Zoborom. Úver je rámcovo rozdelený do troch oblastí. Na dopravnú infraštruktúru pôjdu približne štyri milióny eur, na voľnočasovú, kultúrnu a športovú infraštruktúru dva a pol milióna eur a rovnaká suma bude vyčlenená na verejné priestranstvá, starostlivosť o zeleň a životné prostredie. Školská a sociálna infraštruktúra bude financovaná z vlastných zdrojov alebo z fondov.

Podobné Príspevky

Správy: Spravodajstvo z 7.7.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 23.6.2024

produkcia

Spravy: Spravodajstvo z 18.6.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 5.6.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 26.5.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 15.5.2024

produkcia