Televízia CENTRAL
Image default

Správy – 6. 1. 2023

Nitrianska komunitná nadácia rozdá tisíce eur * V Nitre je v súčasnosti takmer 5 000 odídencov z Ukrajiny. * Mesto Nitra pomáha obetiam silvestrovského požiaru * V autobusoch sú tlačítka pre nevidiacich a slabozrakých.


NKN ROZDÁ FINANČNÚ POMOC
Už len niekoľko dní majú oprávnení žiadatelia na to, aby požiadali o podporu svojich projektov z druhého kola grantového programu Nitra pomáha Ukrajine. Ako informovala Nitrianska komunitná nadácia (NKN), o grant je možné požiadať najneskôr do 13. januára. Finančnú pomoc na svoje zámery môžu z NKN získať základné školy, predškolské zariadenia i neformálne skupiny ľudí v Nitre, ktoré pomáhajú deťom z Ukrajiny.
UKRAJINSKÉ DETI V SLOVENSKÝCH ŠKOLÁCH
V Nitre je v súčasnosti približne 4800 odídencov z Ukrajiny. Ako uviedla koordinátorka integrácie cudzincov na mestskom úrade Ivona Fraňová, väčšinu z nich tvoria ženy, deti a starší ľudia. Mužov je podľa jej slov okolo desať percent. Radnica sa musí aktuálne postarať predovšetkým o integráciu ukrajinských detí do škôl. Najviac ich je v Nitre zatiaľ umiestnených na základných školách Na Hôrke, Cabajská, Krčméryho a Beethovenova.

MESTO POMÁHA OBETIAM POŽIARU
Mesto Nitra na sociálnej sieti zverejnilo zoznam organizácií a verejných zbierok, prostredníctvom ktorých môžu ľudia pomôcť obetiam silvestrovského požiaru, ku ktorému došlo v objekte Polygon. Mesto tak reagovalo na vlnu solidarity, ktorú nešťastie medzi ľuďmi vyvolalo. Magistrát v súvislosti s požiarom vyhlásil mimoriadnu situáciu. Aktuálne poskytuje v zariadení na Levickej ulici ubytovanie deviatim ľuďom, ktorým zabezpečil aj jedlo a v spolupráci so Slovenským Červeným krížom a združením Podaj mi ruku aj potrebné oblečenie a drogériu.

Obyvatelia Nitry sa už môžu zbavovať svojich vianočných stromčekov. Ako informovala radnica, už ich môžu privážať do kompostárne.Mesto začne postupne odstraňovať stromčeky aj zo sídlisk a z individuálnej zástavby. Vianočné stromčeky je potrebné zbaviť všetkých ozdôb vrátane obalov z cukroviniek či kovových háčikov.“Obyvatelia rodinných domov môžu stromčeky postaviť k hnedej nádobe na biologicky rozložiteľný odpad v deň vývozu. V obytných zónach treba stromčeky odložiť k zberným miestam komunálneho odpadu.

BRAILLOVO PÍSMO ŠTANDARDOM V AUTOBUSOCH
Cestujúci v autobusovej doprave si pri vystupovaní z autobusu mohli pripomenúť Svetový deň Braillovho písma. Týmto písmom sú totiž označené aj tzv. zvončeky, teda tlačidlá slúžiace na signalizovanie zastavenia vozidla a na oznámenie stavu núdze. Najnovšie autobusy ARRIVA vybavené akustickým informačným systémom zároveň zvyšujú štandard komfortu pre nevidiacich a slabozrakých cestujúcich hlásením zastávok v interiéri vozidla, ale aj ponukou nezávislého zvukového kanála pre vonkajšie ozvučenie. To si môže cestujúci aktivovať povelovým vysielačom, ktorý patrí medzi kompenzačné pomôcky pre ľudí so zrakovým postihnutím.

Podobné Príspevky

Správy: Spravodajstvo z 15.5.2024

produkcia

Správy: Fakultnú nemocnicu v Nitre čakajú v blízkom čase priestorové zmeny

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 10.5.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 15.4.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 8.4.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo y 26.3.2024

produkcia