Televízia CENTRAL
Image default

Správy – 30. 7. 2022

NÁZOV: VYTVORILA RÚCHO PRE PÁPEŽA
Pápež František, biskupi i stovky kňazov sa 15. septembra 2021 počas svätej omše v Šaštíne zaodeli do rúch slovenskej výtvarníčky Jany Zaujecovej. Práve tieto rúcha sú vystavené v katedrále sv. Emeráma na Nitrianskom hrade. Cieľom výstavy je spomienka na návštevu pápeža Františka na Slovensku, ako aj predstavenie liturgického roka vo výbere farebnosti rúch.


NÁZOV: NIE KAŽDÁ VODNÁ PLOCHA JE VHODNÁ NA KÚPANIE

Počas leta sa na kúpanie využívajú nielen bazénové kúpaliská a verejné pláže vodných nádrží, ale aj rozličné jazerá, rybníky, štrkoviská prírodného aj umelého pôvodu. Povinnosť štátnych zdravotných ústavov kontrolovať kvalitu vody sa vzťahuje len na miesta, ktoré sú oficiálne povolenými kúpaliskami. Kúpanie na ostatných vodných plochách je na vlastné riziko.

SPU V ŠANGHAJSKOM REBRÍČKU
Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU) v Nitre sa prvýkrát vo svojej histórii umiestnila v hodnotení prestížneho šanghajského rebríčka vysokých škôl, ktorý je odrazom vedeckej práce univerzít. V kategórii poľnohospodárske vedy sa SPU umiestnila na 400. až 500. mieste, spolu s Technickou univerzitou vo Zvolene. SPU sa prvýkrát umiestnila vďaka vedeckým článkom, citáciám a zastúpeniu medzinárodných autorov v článkoch. Z ostatných slovenských univerzít sa v rebríčku umiestnila len Univerzita Komenského v Bratislave vo fyzike na 300. až 400. mieste a v klinickej medicíne na 400. až 500. mieste. V žiadnom z ďalších 51 odborov hodnotených v rebríčku sa slovenská univerzita neumiestnila.

TRAFIKA BUDE MAŤ NOVÉ VYUŽITIE
Ľuďia sit u roky kupovali noviny, potom však stál nevyužitý, a slúžil ako sklad pre odbor kultúry. Do stánku na Svätoplukovom námestí sa po súťaži vypísanej mestom navráti život. Vznikne tu kaviareň. Vítazný uchádzač Mário Adamčík už podpísal s mestom zmluvu o prenájme na dobu neurčitú. Stánok s unikátnym osemuholníkovým ôdorysom dostal stavebné povolenie ešte v roku 1988. Po odchode posledného nájomníka využívalo stánok mesto ako sklad počas podujatí na námestí.


JEDNORAZOVÁ INFLAČNÁ POMOC
Na úrade práce sociálnych vecí a rodiny je možýné požiadať o jednorazovú inflačnú dotáciu v sume 100 eur, ktorá má slúžiť na pokrytie zvýšených výkladov na bývanie energie či stravu. O inflačnú dotáciu môžu požiadaťosobní asistenti, opatrovatelia, ktorí nepoberajú peňažný príspevok na opatrovanie, za určitých podmienok aj fyzické osoby a seniori vo veku od 62 rokov ktorí nepoberajú dôchodok. Žiadosť sa dá poslať e-mailom alebo podať na príslušnom úrade práce.

Podobné Príspevky

Správy: Spravodajstvo z 5.6.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 26.5.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 15.5.2024

produkcia

Správy: Fakultnú nemocnicu v Nitre čakajú v blízkom čase priestorové zmeny

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 10.5.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 15.4.2024

produkcia