Televízia CENTRAL
Image default

Správy – 26. 6. 2022

NÁZOV: VZDELÁVANIE NA ZŠ BY MALO PREJSŤ ZMENAMI
Headline: Na Slovensku vznikne tento rok 16 regionálnych centier podpory učiteľov. Nitra je medzi nimi. * Nitrianski divadelníci strácajú trpezlivosť. Divadlo musí byť hotové do polovice augusta * Mesto Nitra zvýši desaťnásobne daň pri schátraných a zanedbaných stavbách. * Ministerstvo financií SR vyzvalo Trenčiansky samosprávny kraj vrátiť dotácie poskytnuté uznesením vlády

Zahlásenie:
Nitra získala 725 tisíc eur, vďaka ktorému bude skvalitňovať vzdelávanie detí na základných školách. Mesto sa stane súčasťou siete slovenských regionálnych centier podpory učiteľov. Výsledkom činnosti centra je podpora škôl v regióne Nitra a Zlaté Moravce pri príprave žiakov na život v 21.storočí. Centrum začne fungovať už od nasledujúceho školského roka 2022/2023.

NAZOV: REKONŠTRUKCIA TRVÁ PRIDLHO
Headline: .

Zahlásenie:
Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre prechádza rozsiahlou rekonštrukciou a divadelníci zatiaľ hrajú v prenajatých priestoroch. Problém by to ani tak nebol, ak by sa rekonštrukcia nenaťahovala už od roku 2020. Divadelníci strácajú trpezlivosť a žiadajú Nitriansky samosprávny kraj dotiahnuť rekonštrukciu do úspešného konca do polovice augusta.

ZA SCHÁTRANÉ OBJEKTY MAJITELIA PRIPLATIA
Mesto Nitra zvýši desaťnásobne daň pri schátraných a zanedbaných stavbách. Rozhodli o tom poslanci na svojom júnovom zasadnutí. Takéto zvýšenie dane umožňuje samosprávam zákon, ktorý vstúpil do platnosti od 15. júna. „Obec môže sadzbu dane zvýšiť až na desaťnásobok a my túto možnosť využívame. Radnica tak chce motivovať majiteľov neudržiavaných objektov, aby sa o svoje stavby starali čo najlepšie. Zanedbané objekty sú nielen neestetické, ale môžu ohrozovať aj okolité nehnuteľnosti, chodcov, autá a ďalšie osoby a majetok. V súčasnosti je napríklad pri stavbách na bývanie ročná sadzba za jeden meter štvorcový 46 centov. V prípade, že majiteľ nechá svoju stavbu chátrať, zaplatí za meter štvorcový a rok 4,65 eura. Pri zanedbaných stavbách určených na podnikanie stúpne ročná sadzba na 46,5 eura. Pri nedostavanej alebo neudržiavanej výrobnej hale či sklade tak môže daň stúpnuť v závislosti od rozlohy objektu aj o tisícky eur.
TSK SA BRÁNI PROTI ZÁSAHU MINISTERSTVA FINANCIÍ
Ministerstvo financií SR vyzvalo Trenčiansky samosprávny kraj vrátiť dotácie poskytnuté uznesením vlády SR, ktoré boli určené na výstavbu mosta v Ilave a vybudovanie tréningovej hokejovej haly pre Hokejovú akadémiu v Trenčíne v celkovej hodnote viac ako 6,2 mil. eur. A to aj napriek tomu, že podľa zákona kraj mohol dotácie čerpať do konca roka 2022. Trenčiansky samosprávny kraj tvrdenie, že pochybil, odmieta a proti neoprávnenému zásahu Ministerstva financií SR sa bráni všetkými dostupnými prostriedkami. „Župa podala žalobu proti zásahu Ministerstva financií SR, ktorou sa domáha, aby súd ministerstvu zakázal pokračovať v nezákonnom zásahu a umožnil použiť tieto dotácie v prospech obyvateľov Trenčianskeho kraja. A to v termíne do konca roka 2022 tak. O tom, či ministerstvo postupovalo správne, rozhodne Krajský súd v Bratislave.

Podobné Príspevky

Spravy: Spravodajstvo z 15.7.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 7.7.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 23.6.2024

produkcia

Spravy: Spravodajstvo z 18.6.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 5.6.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 26.5.2024

produkcia