Televízia CENTRAL
Image default

Správy – 25. 1. 2023


NAZOV: ŽIVÉ LABORATÓRIUM ZELENÝCH INOVÁCIÍ

Zelené inovácie sú v súčasnosti aktívne uplatňované vo svete, ako aj na Slovensku a priaznivo ovplyvňujú klímu v mestách. Najnovšie budú aj súčasťou Živého laboratória zelených inovácií, ktoré vznikne na Ústave krajinnej architektúry Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre. Projekt bude financovaný z Nórskych grantov vo výške 171-tisíc eur.

CELOROČNÝ ZÁKAZ PYROTECHNIKY
V Nitre má platiť celoročný zákaz používania zábavnej pyrotechniky, povolené budú iba profesionálne ohňostroje.Radnica týmto opatrením reaguje na novoročný požiar, pri ktorom zhorelo v komplexe Polgyon niekoľko bytov. Doteraz v Nitre platila výnimka na používanie pyrotechniky v posledné dve hodiny starého roka a počas prvých dvoch hodín na Nový rok. Povolené majú zostať prskavky a takzvaná detská pyrotechnika.


KLUB NEZÁVISLÝCH MÁ 16 ČLENOV
Nezávislí poslanci budú mať v novom Zastupiteľstve Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) svoj vlastný poslanecký klub. Umožnila to zmena rokovacie poriadku, ktorý doteraz nedovoľoval, aby sa nestranícki poslanci mohli združovať vo vlastnom klube. Krajskí poslanci zmenu odsúhlasili na svojom januárovom zasadnutí. Klub nezávislých poslancov má celkovo 16 členov. „Okrem deviatich poslancov, ktorí kandidovali ako nezávislí, sú jeho členmi aj poslanci zo strany Hlas-SD a SNS. So vznikom nového klubu v krajskom zastupiteľstve súhlasil aj predseda NSK Branislav Becík (Hlas-SD). V Zastupiteľstve NSK bude okrem klubu nezávislých poslancov pracovať aj 18-členný klub strany Aliancia a 16-členný poslanecký klub koalície KDH, SaS, Tím Kraj Nitra, Šanca, Spolu-OD, ODS, DS, OKS, Za ľudí. Stranu Smer-SD budú v 54-člennom nitrianskom krajskom parlamente zastupovať štyria poslanci.


NITRIANSKY PARK PRECHÁDZA OBNOVOU
V nitrianskom mestskom Starom parku sa naplno začala jeho obnova. Zhotoviteľ si prevzal stavenisko ešte koncom minulého roka. Po jeho oplotení sa v posledných dňoch začali búracie práce a aj úprava zelene. Počas marca sa tu začne s ošetrovaním drevín a ďalšími aktivitami. Park dostane novú a bohatšiu výsadbu, revitalizujú sa chodníky z prírodných materiálov, vznikne tu pikniková lúka s miestami na grilovanie i vyhliadkové mólo nad zvernicou, ktorá sa presťahuje bližšie k mŕtvemu ramenu rieky. Súčasťou prác je aj rekonštrukcia známej žabej fontány i nové workoutové prvky pre seniorov. Ako pred časom uviedol magistrát, obnova parku pod Nitrianskym hradom v hodnote takmer šesť miliónov eur sa radí svojím rozsahom k najväčším na Slovensku. Financie na projekt získalo mesto z Európskej únie.

Podobné Príspevky

Spravy: Spravodajstvo z 15.7.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 7.7.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 23.6.2024

produkcia

Spravy: Spravodajstvo z 18.6.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 5.6.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 26.5.2024

produkcia