Otvorenie základných škôl v Nitre je v pláne 8. marca. Bude závisieť od aktuálnej pandemickej situácie. * Nitriansky kraj vydal ambulantným lekárom 55 000 antigénových testov * Vo veľkokapacitnom centre v Nitre by mohli denne zaočkovať 1000 ľudí * Neikto byhodil použité antigénové testy na zberný dvor, ohrozil tak zdravie pracovníkov Technických služieb mesta Partizánske.
Nitriansky kraj vydal ambulantným lekárom 55 000 antigénových testov
Ambulantní lekári v Nitrianskom samosprávnom kraji (NSK) vo svojich ordináciách vykonávajú antigénové testy na ochorenie COVID-19. Lekár nitrianskej župy Ľubomír Ševčík, vydal pokyn testovať v ambulanciách ešte vo februári ako reakciu na podnet primátorov a starostov z Nitrianskeho okresu, ktorí kraj žiadali, aby sa aktívnejšie zapojil do zriaďovania odberových miest. NSK dostal 100.000 antigénových testov, ktoré môže podľa požiadaviek týmto poskytovateľom zdarma distribuovať. Ide o takmer 500 ambulancií. V celom kraji je 460 lekárov primárneho kontaktu plus špecialisti a nie každý z nich testuje len tých pacientov, s ktorými má uzatvorenú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. V akom množstve budú lekári vzorky odoberať je na ich zvážení a na rozhodnutí samotných pacientov.
Vo veľkokapacitnom centre v Nitre by mohli denne zaočkovať 1000 ľudí
V Nitre by malo začať od 6. marca fungovať veľkokapacitné očkovacie centrum. Podľa slov lekára NSK Ľubomíra Ševčíka je k dispozícii dostatok zdravotníckych tímov, rýchlosť očkovania však bude závisieť od dodávok vakcín. Podľa pôvodných plánov malo očkovacie centrum fungovať v priestoroch výstaviska Agrokomplex. NSK sa však s týmto štátnym podnikom nedokázal dohodnúť na cene za prenájom priestorov. Zriadené preto bude v niektorej zo stredných škôl v Nitre. Fungovanie centra bude závisieť od dodávok vakcín. „Denne by tu malo byť zaočkovaných až 1000 ľudí. Predbežne chcú začať víkendmi, zdravotníckych pracovníkov majú dostatok.
Rodičia v Nitre budú môcť dať svoje deti do škôlok už v prvý marcový týždeň. Radnica však rodičov vyzýva, aby dôsledne zvážili zdravotnú situáciu vo svojich domácnostiach. Podľa vyjadrenia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre (RÚVZ) dochádza v okrese k miernemu zlepšeniu situácie. V týždni od 1. do 7. marca bude Nitra zaradená do bordového, číže tretieho stupňa varovania. Podľa Covid automatu tak môže samospráva nariadiť otvorenie materských škôl, navyše, v minulých týždňoch prebehlo aj očkovanie učiteľov a riziko prenosu nákazy tak bude nižšie. “Situácia sa v posledných dňoch pomerne stabilizovala. Záujem o umiestnenie detí do škôlok je mierne nad hranicou päťdesiat percent. Učiteľov má mesto k dispozícii dosť. “Z viac ako 260 pedagogických zamestnancov materských škôl je zaočkovaných vyše 60%, ďalší na vakcínu čakajú a takmer 70 ľudí covid už prekonalo. Mesto stojí aj pred rozhodnutím o otvorení prvého stupňa základných škôl po jarných prázdninách, teda od 8. marca. Rozhodnutie bude závisieť od vývoja pandemickej situácie počas budúceho týždňa a podľa toho, či sa Nitra udrží v bordovom pásme Covid automatu.
POUŽITÉ TESTY NA ZBERNOM DVORE
Partizánskom museli zatvoriť zberný dvor, pretože s dodávkou plastového odpadu sa na triediacu linku dostali použité antigénové testy. Boli ich desiatky. Vec už rieši polícia ako ohrozenie zdravia a života zamestnancov Technických služieb mesta Partizánske. Ide o nebezpečný odpad, ktorý nepatrí do plastu ani do komunálneho odpadu.
Župa neotvorí stredné školy v siedmich okresoch
Po novom pribudli medzi čierne okresy aj Trenčín a Považská Bystrica, pridali sa tak k Bánovciam nad Bebravou, Novému Mestu nad Váhom, Partizánskemu a Ilave. Študenti župných stredných škôl v týchto okresoch sa od pondelka 1. marca budú vzdelávať dištančne. Prezenčná výučba na školách uskutoční iba v okrese Púchov a Prievidza. Žiaci na stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja v okrese Myjava sa budú od pondelka 1. marca vzdelávať dištančne.
NEMOCNICA V BOJNICIACH OSLAVUJE 60 ROKOV
Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach poskytuje zdravotnú starostlivosť na hornej Nitre už 60 rokov. Základný kameň vtedajšej najväčšej nemocnice v Stredoslovenskom kraji a najmodernejšej na Slovensku bol položený 3. júna 1956. Nové zdravotnícke zariadenie postavili v kúpeľnom mestečku Bojnice za necelých päť rokov, a to v náklade 60 miliónov korún československých. Dnes pracuje v spádovej nemocnici na hornej Nitre takmer tisícka zamestnancov, z toho viac ako 700 zdravotníkov. Zariadenie v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskej župy disponuje 517 lôžkami na 17 oddeleniach, zriadených je v jej priestoroch aj 30 špecializovaných ambulancií. Vďaka investíciám zriaďovateľa má nemocnica nové operačné sály a CT pracovisko, v budúcom roku pribudne nový urgentný príjem.
NOVÉ DIELNE PRE ODBORNÚ ŠKOLU
Vďaka rekonštrukcii sa na Strednej odbornej škole technickej v Dubnici nad Váhom zriadi moderné centrum odborného vzdelávania a prípravy pre strojárstvo a CAD-CAM systémy. Dielne sa dočkali zateplenia, výmeny okien a dverí, kompletne zrekonštruované boli tiež inžinierske siete. Projekt je rozdelený na dve časti a financovaný z Integrovaného regionálneho operačného programu. Podľa slov Jaroslava Bašku, predsedu TSK je Celá investícia vo výške 1,7 mil. eur, z toho takmer 400 tisíc eur pôjde na stavebné práce a zvyšok na nákup technológií. Učebne budú vybavené CAD-CAM systémom, CNC a obrábacími strojmi. Praktické vyučovanie tak budú môcť žiaci školy s druhým najväčším počtom študentov zapojených v systéme duálneho vzdelávania absolvovať priamo v priestoroch dielní.