Televízia CENTRAL
Image default

Správy – 6. 4. 2022

Headline: Nitra získala na zelené projekty milióny eur. Zrealizované by mali byť do roku 2023. * Nitrianskej nemocnici sa podaril ako prvým na Slovensku unikátny zákrok * Priestor pred Priorom prejde zmenami. Bude zelenší. * Mesto Nitra poskytne zo svojho rozpočtu aj tento rok dotácie, ktorými podporí kultúru a kreatívny priemysel.

NAZOV: NAJVAČŠIA REVITALIZÁCIA PARKU V HISTÓRII

Nitra získala z eurofondov na zelené projekty takmer 6,7 milióna eur. Obnova čaká mestský park na Sihoti, hradný kopec, vnútroblok na Štúrovej ulici a areál základnej školy Škultétyho.

NÁZOV: ROZBÍJANIE ŽLČOVÝCH KAMEŇOV LASEROM

V gastroenterologickej ambulancii Fakultnej nemocnice/nemocnici v Nitre sa podaril unikátny zákrok. U dvoch pacientov bol použitý nový typ laseru na odstránenie žlčových kameňov. Na Slovensku bol v rámci gastroenterológie tento typ laseru indikovaný prvý krát.

NÁZOV: CENTRUM MESTA AKO POBYTOVÝ PRIESTOR

Po nedávno zrekonštruovanom obchodnom dome Prior čaká rekonštrukciu aj priestor pred budovou, ktorý bol dlhodobo zanedbávaný. Spôsobilo to samotné zatvorenie obchodu Prior a zároveň aj rekonštrukcia Orbisu.Radnica čakala, kým sa oba projekty dokončia. Teraz dostane tento verejný priestor novú podobu.

ROZDELILI DOTÁCIE NA KULTÚRU

Mesto Nitra poskytne zo svojho rozpočtu aj tento rok dotácie, ktorými podporí kultúru a kreatívny priemysel. Celkovo pôjde na tento účel 120.000 eur. Mestské zastupiteľstvo na svojom februárovom rokovaní už schválilo aj zoznam podujatí, ktoré dotáciu od mesta získajú. Ako informovala radnica, celkovo ide o 45 akcií, ktoré dostanú na organizáciu kultúrnych podujatí a rozvoj kreatívneho priemyslu podporu od 500 do 15.000 eur. Najvyššia, 15.000-eurová dotácia pôjde na organizáciu 31. ročníka medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Polovičnú dotáciu dostane podujatie zložené z viacerých akcií. Jeho súčasťou bude Gašpariáda, Nitrianska verklikáreň, Dvor a Oživené kulturáky. Mestské dotácie okrem toho podporia aj rôzne hudobné festivaly, divadelné predstavenia, literárne podujatia i filmové festivaly.

Podobné Príspevky

Správy: Spravodajstvo z 5.6.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 26.5.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 15.5.2024

produkcia

Správy: Fakultnú nemocnicu v Nitre čakajú v blízkom čase priestorové zmeny

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 10.5.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 15.4.2024

produkcia