Televízia CENTRAL
Image default

Správy – 5. 7. 2022

NÁZOV: SENIORSKÁ OBÁLKA MOŽE ZACHRÁNIŤ ŽIVOT

Zahlásenie: Mesto Nitra začalo s distribúciou takzvanej Seniorskej obálky. Tá je určená predovšetkým seniorom a taktiež zdravotne znevýhodneným osobám žijúcim v domácom prostredí či v zariadeniach sociálnych služieb. Seniorská obálka sa stane pomocníkom v krízových situáciách a môže uľahčiť záchranu ľudského života, ked to bude najviac treba.


ZAČALI SA SLÁVNOSTI NITRA, MILÁ NITRA
V Nitre sa začali slávnosti Nitra, milá Nitra, ktoré v sebe zahŕňajú Pribinove a Cyrilo metodské slávnosti. Tieto sú už niekoľko rokov súčasťou programovej ponuky Cyrilo-metodskej cesty, ktorá v roku 2021 získala certifikát Rady Európy a zaradila sa medzi jej 48 kultúrnych ciest. Ich názov zahŕňa úctu k cyrilo-metodskej a veľkomoravskej tradícii, vzdáva hold výnimočným historickým i súčasným osobnostiam. Rovnomenná hymnická pieseň a nitrianska znelka je jednotiacim rámcom pre Pribinove a Cyrilo-metodské slávnosti, ktoré obyvatelia Nitry slávia aj ako svoje dni Nitranov. Návštevníci majú možnosť spoznať vzácne kultúrne dedičstvo Nitry aj prostredníctvom komentovaných prehliadok, prednášok, cykloprehliadok i divadelných predstavení s historickou tematikou v netradičných priestoroch. Výnimočnou príležitosťou je návšteva biskupského paláca, ktorý je sprístupnený verejnosti jedenkrát v roku – na sviatok Cyrila a Metoda počas dňa otvorených dverí.
Tradičné remeslá ožívajú na Nitrianskom jarmoku spolu s nitrianskym korzom, ktoré počas troch dní ponúka hudobný, divadelný i literárny program pre všetky vekové kategórie.

KANDIDATÚRU POTVRDIL AJ BAŠKA
Úradujúci predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslav Baška sa bude v jesenných voľbách tretíkrát uchádzať o post predsedu TSK. Kandidatúru oficiálne ohlásil v piatok pri Omarovej studni na Trenčianskom hrade. Bašku v boji o post predsedu TSK podporí okrem domovskej strany Smer-SD aj Hlas-SD, Sme rodina a Slovenská národná strana. Štvorkoalícia postaví aj kompletnú kandidátku na 44 poslancov TSK. Za uplynulé päťročné volebné obdobie Bašku podľa vlastných slov tešia zrealizované projekty pre tri nemocnice v pôsobnosti TSK. V považskobystrickej nemocnici pribudlo nové diagnostické centrum, do nových operačných sál v nemocnici v Bojniciach investoval kraj 13 miliónov eur a myjavská nemocnica má nové zmodernizované ARO. V modernizačných programoch chcú aj s pomocou štátu pokračovať tiež v nasledujúcom období. Podľa Bašku kraj vybudoval za ostatných päť rokov najviac cyklotrás, pre zvyšovanie zamestnanosti chce kraj aj naďalej podporovať stredné odborné školy a duálne vzdelávanie, v ktorom je TSK podľa Bašku dlhoročným lídrom.


DAROVANIE KRVI
Celkovo 49 dobrovoľných darcov prišlo vo darovať krv vo Vrábľoch v okrese Nitra. Bolo medzi nimi aj šesť dobrovoľných hasičov z Dyčky či zamestnanci mestského úradu. Medzi darcami nechýbal ani Vrábľan, ktorý chodí darovať krv od roku 1984, odkedy ukončil svoju vojenskú službu. Počas Primátorskej kvapky krvi absolvoval svoj 104. odber. Primátorskú kvapku krvi organizuje mesto v spolupráci s nitrianskou Národnou transfúznou službou (NTS) pravidelne od roku 2005. Podľa primárky NTS Márie Broďániovej patrí spolupráca s Vrábľami k najdlhším a najúspešnejším spoluprácam v rámci výjazdových odberov. Aktuálne je v nitrianskom regióne hraničný stav zásob krvi. Najnedostatkovejšie sú krvné skupiny A Rh plus a B Rh mínus.

Podobné Príspevky

Správy: Spravodajstvo z 5.6.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 26.5.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 15.5.2024

produkcia

Správy: Fakultnú nemocnicu v Nitre čakajú v blízkom čase priestorové zmeny

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 10.5.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 15.4.2024

produkcia