Televízia CENTRAL
Image default

SPRÁVY – 4. 1. 2021

PRÍSNEJŠIE OPATRENIA V NITRIANSKOM OKRESE
Vítam vás pri sledovaní aktuálneho spravodajstva a vývoja pandemickej situácie v Nitre.
V okrese Nitra sprísnia od 11. januára od 5.00 h zákaz vychádzania, ktorý momentálne platí na celom území Slovenska. Dôvodom je kritická pandemická situácia. Sprísnenie zákazu sa bude vzťahovať aj na cestu do zamestnania, prírody či sprevádzanie dieťaťa do školského zariadenia. Výnimku zo zákazu budú mať osoby s potvrdením o negatívnom antigénovom či PCR teste na ochorenie COVID-19. Od pondelka sa bude môcť v okrese Nitra chodiť do práce, do prírody, športovať, vyzdvihnúť si zásielku, sprevádzať deti do škôlky alebo školy a podobne iba s negatívnym testom nie starším ako 7 dní. Bez testu možno ísť iba k lekárovi, do potravín a do drogérie. Bez testu tam môžu ísť aj tí, ktorí majú potvrdenie o prekonaní COVID-19 nie staršie ako 3 mesiace. Výnimku z testu budú mať aj deti do 10 rokov. Jaguár Land Rover bude môcť testovať svojich zamestnancov už od 7. 1. 2021, výsledky negatívnych testov budú platiť rovnako 7 dní. Negatívny test budú musieť mať v okrese Nitra všetci, aj tí, ktorí tam pôjdu pracovne.

KRITICKÁ SITUÁCIA V NITRIANSKEJ NEMOCNICI
Nitrianska nemocnica už prestala prijímať covid pacientov z iných nemocníc, pretože na to nemá kapacity. V nitrianskej nemocnici je aktuálne hospitalizovaných 195 covid pacientov, šesťnásť je ventilovaných. Infikovaných je približne 200 zdravotníckych pracovníkov. Podľa slov riaditeľa robí nemocnica maximum, aby situáciu riešili presmerovaním pacientov mimo extrémne vyťaženej nitrianskej nemocnice. Denne odvážajú pacientov do iných miest. Posádky sanitiek v tyvakoch s pacientami na lehátkach čakajú aj niekoľko hodín, kým ich personál môže prevziať a niekam uložiť.

NEBOŽTÍKOV UKLADAJÚ DO PRÍVESU
V Nitre sú vyčerpané všetky kapacity cintorínov a ich chladiacich boxov. Preto mesto ešte pred niekoľkými dňami objednalo chladiaci príves. Len počas sviatkov na Covid-19 zomrelo 38 pacientov.

PLOŠNÉ TESTOVANIE UŽ TENTO VÍKEND
Nitra sa začala intenzívne pripravovať na dobrovoľné plošné testovanie kôli dramatickému zhoršeniu pandemickej situácie . Fakultná nemocnica trpí akútnym nedostatkom personálu a reálne hrozí, že chorí nedostanú adekvátnu pomoc a príde k nárastu zbytočných úmrtí. Radnica očakáva, že testovanie môže v Nitre a okolí pomôcť znížiť krivku a zmierniť nápor na nemocnicu. Hlásia sa desiatky dobrovoľníkov. Vláda pri zabezpečení testovania pomôže testami, vojakmi, vojenským zdravotníckym personálom, hasičmi, testami, certifikátmi, logistikou.


OČKOVANIE POKRAČUJE
Vo Fakultnej nemocnici v Nitre vznikne centrum, v ktorom sa bude skladovať vakcína proti ochoreniu COVID-19. Podľa slov riaditeľa nemocnice Milana Dubaja bude slúžiť pre štyri ďalšie nemocnice.Momentálne je zriadených päť vakcinačných tímov. Funguje centrálny systém registrácie a objednávania a je len otázkou času, kedy budeme neustále zvyšovať počty vakcinácií pre obyvateľov. V minulom týždni zaočkovali 1065 klientov.

Podobné Príspevky

Správy: Spravodajstvo z 7.7.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 23.6.2024

produkcia

Spravy: Spravodajstvo z 18.6.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 5.6.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 26.5.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 15.5.2024

produkcia