Televízia CENTRAL
Image default

SPRÁVY – 29. 1. 2021

Headline = Situácia v Topoľčanoch je aj naďalej vážna, primátorka vyzýva k zodpovednému správaniu * Divadlo Andreja Bagara sa prihovára divákom aj počas pandémie. Pripravuje premiéry a viacero online predstavení. * Krajská knižnica začala s požičiavaním kníh *

Kultúrny priemysel zažíva počas koronavírusu ťažké obdobie. Zatvorené divadlá, kiná, galérie a iné kultúrne inštitúcie zaznamenávajú od začiatku pandémie obrovské finančné straty. Inak na tom nie je ani Divadlo Andreja Bagara v Nitre, ktoré sa snaží svojim divákom prihovárať aspoň online formou. V súčasnosti divadlo uvažuje aj nad predĺžením aktuálnej divadelnej sezóny až do začiatku augusta, kedy by vedenie chcelo organizovať viacero najmä vonkajších aktivít.


PANDEMICKÁ SITUÁCIA V TOPOĽČANOCH
Topoľčiansky okres sa po prvom kole skríningového testovania dostal do červenej zóny. Aktuálne potvrdenie o negativite platí do utorka 2. 2. 2021. Od stredy 3. 2. potrebujú obyvatelia topoľčianskeho okresu mať pri sebe nové potvrdenie o negativite. Aj preto sa počas víkendu opäť uskutoční testovanie aj vo viacerých obciach Topoľčianskeho regiónu. S otázkou o aktuálnej situácii v Topoľčanoch sme sa obrátili na primátorku Alexandru Giéciovú.


POŽIČIAVANIE KNÍH Z KNIŽNICE
Krajská knižnica Karola Kmeťka v Nitre obnovila od stredy požičiavanie kníh. Čitatelia si vybrané tituly budú musieť vopred objednať cez internet alebo telefonicky. Ako informovala knižnica, vyzdvihnutie publikácií bude prebiehať pri dodržaní všetkých hygienických pravidiel. Vstup k výdajnému miestu bude umožnený iba jednej osobe, s rúškom a s použitím dezinfekcie rúk. Prostredníctvom online katalógu si môžu publikácie požičiavať iba ľudia s platným čitateľským preukazom. Výdajné miesto bude otvorené v pracovné dni od 7.30 do 16.30 h.

ZAKLADAJÚCI ČLEN LIONS CLUBU PODĽAHOL COVIDU
V stredu 27. januára naposledy vydýchol doktor Tibor Kraščenič z Nitry http://nitra.sme.sk. Len pred pár dňami dovŕšil 80 rokov. Bojoval s vírusom Covid19 vyše mesiaca, tak ako bojoval i v každom športe, ktorý robil. Bol hospitalizovaný v nitrianskej nemocnici, kde aj zomrel. Civilným povolaním bol veterinárny lekár. Začínal ako obvodný lekár, končil v riadiacich funkciách. Bol zakladateľom charitatívnej organizácie Lions club v Nitre a jedno desaťročie bol jeho aktívnym členom. V rámci Lions klubu vybudoval členskú základňu , stál za množstvom charitatívnych projektov. Posledná rozlúčka s Tiborom Kraščeničom bola v piatok 29. januára na Mestskom cintoríne v Nitre. Česť jeho pamiatke.


DOTAČNÉ SCHÉMY TSK OTVORENÉ
V rámci Dotačného systému TSK, Participatívneho-komunitného rozpočtu TSK, Zelených očí a podpory zážitkového vzdelávania na stredných školách prerozdelí župa medzi žiadateľov v tomto roku takmer 700 tisíc eur. Podávať žiadosti o financie na podporu rôznych druhov projektov môžu záujemcovia pri Dotačnom systéme TSK a Participatívnom-komunitnom rozpočte TSK do konca marca. Posledný májový deň uzatvára schému na podporu zážitkového vzdelávania pre stredoškolákov. Projekty s environmentálnym posolstvom prijíma župa v rámci štyroch hodnotiacich kôl priebežne do konca augusta.


KĽÚČOVÁ ÚLOHA NEMOCNÍC A ŠKôL
Pri plošnom skríningu zohrali dôležitú úlohu župné nemocnice a školy . Okrem distribúcie tisícok osobných ochranných pracovných prostriedkov medzi obce, mestá či jednotlivé zariadenia, pomáha trenčianska župa v boji proti pandémii aj prostredníctvom nemocníc a škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. O dôležitú pomoc sa postarali aj župné nemocnice, ktoré zastrešili desiatky odberových miest. V nich naplno pracovalo 182 zdravotníkov zo všetkých troch nemocníc. Dôkazom je aj účasť žiakov, pedagógov či nepedagogických zamestnancov župných stredných škôl na skríningovom testovaní. Viac ako 40 žiakov a približne 20 zamestnancov priložilo ruku k dielu a počas dní určených na testovanie obyvateľov boli nápomocní v odberových tímoch.

Podobné Príspevky

Spravy: Spravodajstvo z 15.7.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 7.7.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 23.6.2024

produkcia

Spravy: Spravodajstvo z 18.6.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 5.6.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 26.5.2024

produkcia