Televízia CENTRAL

Správy – 19. 8. 2022

Kupovať lístky u vodiča? Existuje aj lacnejšia forma platenia. * Začala sa Výstava Agrokomplex, potrvá do nedele 21. augusta. * Festival priniesol priaznivcom zlatistého moku viac ako 60 druhov piva zo 7 slovenských a zahraničných pivovarov. * Súčasný predseda NSK potvrdil svoju kandidatúru na post predsedu kraja * Partizánske buduje kompostáreň na spracovanie rozložiteľného odpadu. * Moderné odbory vyjednali v automobilke JRL vyššie mzdy a benefity.


NAZOV: NAJJEDNODUCHŠIE JE PLATIŤ BANKOVOU KARTOU
Mnoho cestujúcich je stále navyknutých platiť za prepravu v autobusoch mestskej hromadnej dopravy priamo u vodiča. Zbytočne to však zdržiava spoj, čo je vidieť najmä keď sa k vodičovi nahrnie viacero cestujúcich naraz. Dôsledkom toho sú potom zdržania liniek a neskoršie príchody na ďalšie zastávky. Vedeli ste však, že existujú aj ďalšie formy platby, ktoré sú rýchlejšie a lacnejšie? Napríklad platiť bankovou kartou.


ODBORY VYJEDNALI V JLR VYŠSIE ODMEŇOVANIE
Napriek tomu, že Slovensko čelí globálnej kríze a osobitne automobilový priemysel zažíva mimoriadne náročné obdobie, Moderné odbory vyjednali s vedením spoločnosti Jaguar Land Rover výrazne lepšie mzdy a benefity pre zamestnancov stále najmladšej automobilky v Nitre. K navýšeniu mzdy príde dokonca o 2 mesiace skôr, pred vypršaním aktuálne platnej kolektívnej zmluvy. Od 1. septembra 2022 si zamestnanci v kategórii A2, kde ich je najviac, prilepšia až o 9 celých 56 stotín %, a teda ich celkové odmeňovanie bez príplatkov dosiahne 1331€.

Súčasný predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Milan Belica bude kandidovať na post predsedu kraja s podporu strán Smer-SD a SNS. Oznámil to v stredu na tlačovej besede spoločne s predsedami oboch strán Robertom Ficom a Andrejom Dankom. Za jeho rozhodnutím šiestykrát kandidovať stála predovšetkým snaha o udržanie súčasného smerovania kraja. Milan Belica je vo funkcii predsedu NSK od roku 2001, keď VÚC v rámci reformy verejnej správy vznikli. Je tak najdlhšie slúžiacim predsedom samosprávneho kraja na Slovensku.


NA AGROKOMPLEXE SA PREDSTAVUJE 416 VYSTAVOVATEĽOV
Už po 47. krát sa otvorili pre návštevníkov brány Agrokomplexu, začala sa Medzinárodná poľnohospodárska a potravinárska výstava Agrokomplex. Po dvojročnej prestávke má pre svojich návštevníkov pripravenú pestrú prezentáciu noviniek z oblasti poľnohospodárstva a potravinárstva, ale aj bohatý sprievodný program pre odbornú i laickú verejnosť.Najväčšej pozornosti malých i veľkých farmárov sa vždy tešia najnovšie modely poľnohospodárskej techniky, ktorá sa v tomto roku predstaví na viac ako 2 000 m². Takmer 600 jedincov tradičných hospodárskych zvierat predvedú špeciálne chovateľské zväzy, ktoré v rámci Národnej výstavy hospodárskych zvierat ponúknu i odborné poradenstvo. Výrazné zmeny počasia, extrémne horúčavy a nedostatok zrážok negatívne ovplyvňujú poľnohospodársku produkciu. Hlavnou témou tohtoročnej výstavy Agrokomplex bude regeneratívne a precízne poľnohospodárstvo a adaptačné opatrenia súvisiace s nepriaznivými dôsledkami zmeny klímy. Spestrením tohtoročného Agrokomplexu bude Celoštátna poľovnícka výstava s medzinárodnou účasťou Poľovníctvo a príroda 2022, ktorá sa uskutočňuje raz za päť rokov. Slovenská poľovnícka komora na nej prezentuje 1200 trofejí.


V PARTIZÁNSKOM BUDUJÚ KOMPOSTÁREŇ
Mesto Partizánske začalo s výstavbou kompostárne na spracovanie biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu (BRKO). Objekt buduje dodávateľ prác v areáli bývalých Závodov 29. augusta, na projekt získala samospráva financie z fondov Európskej únie. Kompostáreň by mala podľa primátora ročne prijať 3250 ton biologicky rozložiteľného odpadu, z toho 950 ton kuchynského odpadu a 2300 ton zeleného BRKO. „Zhodnocovať tam budú odpad z údržby parkov, cintorínov, mestskej zelene, záhrad obyvateľov a kuchynský odpad. Dodávateľom prác je ViOn zo Zlatých Moraviec, kompostáreň by mala dokončiť do 15 mesiacov. Mesto jej v zmysle zmluvy o dielo za stavebné práce zaplatí takmer milión sedemstotisíc eur. Na projekt kompostárne vrátane technológií získala samospráva financie z Operačného programu Kvalita životného prostredia, Ministerstvo životného prostredia SR jej na tento účel schválilo nenávratný finančný príspevok vo výške necelých troch miliónov eur.

Podobné Príspevky

Región: Blíži sa židovská Veľká noc

produkcia

Región: Špičkové roboty na SPŠ v Starej Turej

produkcia

Región: Sviatky jari

produkcia

Región: Frekventovaná cesta Nové mesto-Myjava vynovená

produkcia

Región: Deň zdravia v Topoľčanoch

produkcia

Región: Mesto ocenilo inšpiratívnych učiteľov

produkcia