Televízia CENTRAL
Image default

Správy – 10. 9. 2022

Nitriansky biskup posvätil obnovený kostol na Kalvárii – V katedrále na Nitrianskom hrade si pripomenuli významnú osobnosť nitrianskej diecézy – V auguste bola zaznamenaná názka aktivita kliešťov – Na kine Lipa začali rekonštrukčné práce – Divadlo Andreja Bagara čoskoro otvorí svoje brány. Prípravy už finišujú.

Jedna z dominánt Nitry sa po rokoch dočkala významnej obnovy, aká jej právom patrí ako národnej kultúrnej pamiatke aj vďaka jej významu pre život Cirkvi ale aj samotného mesta Nitra. Počas liturgickej slávnosti biskup Viliam Judák posvätil obnovený kostol na Kalvárii, na ktorom prebiehali dva roky rekonštrukčné práce. V tomto duchu sa hlavný celebrant prihovoril aj prítomným veriacim, priblížil im históriu aj súčasnosť Kostola Nanebovzatia Panny Márie a samotného mariánskeho pútnického miesta na nitrianskej Kalvárii.ň

NÁZOV: SPOMIENKA NA NITRIANSKEHO KŇAZA
Bol kňazom, fotografom aj básnikom. Radoslav Gazdík zomrel po ťažkej chorobe v minulom roku. Práve na jeho počesť je počas septembra v Katedrále sv. Emeráma na Nitrianskom hrade sprístupnená výstava. Tá približuje umeleckú tvorbu zosnulého bývalého kňaza aj Nitrianskej diecézy, ktorý v minulosti pôsobil okrem iných miest aj v Nitre ako školský kaplán na Gymnáziu sv. Cyrila a Metoda.


NÁZOV: NOVINKY V DIVADLE
V Divadle Andreja Bagara v Nitre vrcholia prípravy na novú divadelnú sezónu. Už čoskoro otvorí brány pre svojich návštevníkov. Minulá sezóna bola náročná. Negatívne ju ovplyvnila pandémia i rast cien a energií. Diváci sa však do divadla aj napriek tomu vrátili. Kým pred pandémiou bola návštevnosť divadla 80 tisíc divákov, v minulej sezóne to bolo približne 30 tisíc divákov.


NA JUHU SLOVENSKA MALÝ VÝSKYT KLIEŠŤOV
Aktivita kliešťov na juhu Slovenska bola počas augusta nízka. Podľa odborníkov z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Komárne môžu byť dôvodom vysoké letné teploty. V rámci pravidelného monitoringu bola zaznamenaná stredná a vysoká aktivita kliešťov predovšetkým v aprílovom a májovom teplom a vlhkom období. Od júna zaznamenávajú odborníci pokles aktivity kliešťov, ten pretrvával aj v júli a v auguste. Pravdepodobne vďaka pretrvávajúcim vysokým teplotám a suchému počasiu. Z celkového počtu 12 monitorovaných lokalít zaznamenali v auguste odborníci výskyt kliešťov na dvoch z nich. V Moči bola ich aktivita stredná, v rekreačnom areáli Martovce bola vysoká. „Baktérie, ktoré spôsobujú u človeka lymskú boreliózu, sa v auguste zistili len v kliešťoch z lokality Moča-les, konkrétne v dvoch prípadoch.


REKONŠTRUKČNÉ PRÁCE ZAČALI
Nitrianska radnica začala v stredu s obnovou budovy bývalého kina Palace v centre mesta. Podľa magistrátu si niekoľko rokov pripravovaná rekonštrukcia vyžiada investíciu vo výške približne 2,7 milióna eur. Z nej je 95 percent financovaných zo zdrojov Európskej únie, zvyšok z mestského rozpočtu. Rekonštrukčné práce majú byť ukončené do konca roka 2023. Budova bývalého kina je dielom architekta Fridricha Weinwurma z roku 1925. Po obnove by sa jej podoba mala priblížiť k pôvodnému vizuálnemu riešeniu. „Okrem samotného objektu, ktorý je už 13 rokov nepoužívaný, sa revitalizuje aj jeho okolie. V zadnej časti ožije priľahlá záhrada, prednú časť ozvláštni kaviareň s terasou s prepojením do verejného priestoru, ktorým bude nová pešia zóna Radlinského. Vo vnútri sa bývalá kinosála premení na modernú variabilnú multifunkčnú sálu s prepracovanou zvukovou a svetelnou réžiou,

Podobné Príspevky

Spravy: Spravodajstvo z 15.7.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 7.7.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 23.6.2024

produkcia

Spravy: Spravodajstvo z 18.6.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 5.6.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 26.5.2024

produkcia