Televízia CENTRAL
Image default

Správy – 10. 12. 2022

Na veľtrhu Agrosalón vystavovatelia ukázali modernú poľnohospodársku techniku * Obyvatelia Nitry si od budúceho roka za služby mesta priplatia * Nitra je pripravená na zimnú údržbu ciest * Chorobnosť na chrípku stúpa, chore sú hlavne male deti

Viac ako štyri desiatky domácich i zahraničných výrobcov, predajcov a importérov poľnohospodárskej techniky predstavujú to najlepšie a najmodernejšie na Národnom výstavisku Agrokomplex v Nitre. Veľtrh Agrosalón vznikol na základe snahy výrobcov a predajcov pôdohospodárskej techniky o samostatný odborný veľtrh. Jeho vznik v roku 2007 podporilo Združenie dodávateľov pôdohospodárskej techniky Agrion. Tento veľtrh sa koná v dvojročnom cycle.


ZVYŠOVANIE POPLATKOV ZA NEHNUTEĽNOSŤ
Obyvatelia Nitry si od budúceho roka za služby mesta priplatia. Zvyšujú sa poplatky za likvidáciu komunálneho odpadu, dane z nehnuteľností i poplatky za materskú škôlku. Nové sadzby už schválili mestskí poslanci na svojom decembrovom zasadnutí. Podľa radnice je zvyšovanie poplatkov vyvolané predovšetkým krokmi vlády, ktorá samosprávam zoberie daňový bonus. Podľa Únie miest Slovenska tak mestá a obce prídu spolu o 784 miliónov eur. Poslanci napokon schválili sadzbu 75 centov. Pri byte s rozlohou 60 štvorcových metrov zaplatí majiteľ po novom 45 eur ročne, čo je zvýšenie o viac ako 18 eur za kalendárny rok.


ZVYŠOVANIE POPLATKOV AJ ZA ŠKôLKU
V Nitre sa Zvyšujú aj poplatky za nakladanie s odpadmi. Pôvodný návrh smetného počítal so zvýšením len pre právnické osoby, bežní ľudia zvyšovanie nemali pocítiť. Napokon sa zvýši poplatok za odpad aj pre domácnosti. Jednotlivci si tak po novom priplatia päť eur, to znamená, že sa poplatok zvýši zo súčasných 37 eur na 42 eur na osobu a rok.


Od budúceho roku mesto zvýši aj poplatky za materské školy. Po novom rodičia zaplatia 30 eur mesačne za prvé dieťa oproti pôvodným 20 eurám. Poplatok za druhé dieťa pôjde na 25 eur z doterajších 20 eur a suma za každé ďalšie dieťa zostáva na pôvodnej úrovni. zvýšenie poplatkov za škôlky spôsobil nárast nákladov na ich prevádzku.


NITRA JE PRIPRAVENÁ NA SNEHOVÚ NÁDIELKU
O údržbu komunikácií v Nitre sa budú počas zimy starať tri veľké sypače. Mesto má k dispozícii tiež 300 ton posypovej soli, ďalších 200 ton je objednaných. Priemerná spotreba za sezónu je na úrovni 600 až 700 ton. Súčasná inflácia sa dotkla aj cien posypového materiálu. Tento rok má mesto zmluvu na dodávky soli za cenu 191 eur za jednu tonu. „V porovnaní s minulou sezónou vzrástla cena soli hore o takmer dvojnásobok, tona sa dala kúpiť za 93 eur. Pracovníci Strediska mestských služieb sú v nepretržitej 24-hodinovej pohotovosti od druhej polovici novembra do začiatku marca. Rozdelení sú do štyroch tímov po šesť ľudí, z ktorých je päť vodičov a jeden nakladač posypového materiálu. S každou skupinou pracuje jeden dispečer. V prípade potreby je Stredisko mestských služieb schopné navýšiť kapacity až do približne 45 ľudí.

CHOROBNOSŤ NA CHRÍPKU STÚPA
Po tom, ako v Nitrianskom samosprávnom kraji (NSK) chorobnosť na chrípku niekoľko týždňov klesala, v uplynulom stúpla o desiatky percent. Ako sa uvádza v správe Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Nitre, v posledných dňoch došlo aj k nárastu akútnych respiračných ochorení o vyše 23 percent. Najviac chorých bolo vo vekovej skupine nula až päťročných detí. Priebeh ochorení bol komplikovaný u 192 osôb.

Podobné Príspevky

Správy: Spravodajstvo z 15.5.2024

produkcia

Správy: Fakultnú nemocnicu v Nitre čakajú v blízkom čase priestorové zmeny

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 10.5.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 15.4.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 8.4.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo y 26.3.2024

produkcia