Televízia CENTRAL
Image default

Správy – 1. 11. 2021

Headline: Pracovné podmienky pre opatrovateľky by sa podľa prezidentky mali meniť čo najskôr * Nitriansky kraj chce prilákať lekárov pomocou dotácií. Záujem je však nízky * Samosprávy nitrianskeho regiónu nesúhlasia s prerozdelením financií * Diecézna charita sčítava ľudí bez domova, plánuje pre nich spustiť projekt bývania * Blíži sa čas návštev cintorínov. Počas sviatku budú otvorené nepretržite * Blíži sa čas návštev cintorínov. Počas sviatku budú otvorené nepretržite.

NÁZOV: PREZIDENTKA SR ZAVÍTALA DO NITRY

Prezidentka SR Zuzana Čaputová navštívila nielen úrad Nitrianskeho samosprávneho kraja, ale aj Seniorcentrum Správy zariadení sociálnych služieb v Nitre, kde sa stretla s klientmi zariadenia a s opatrovateľkami, ktoré poskytujú starostlivosť seniorom v domácom prostredí. Rezonujúcou témou počas návštevy bola práve oblasť týkajúca sa opatrovateliek. Ako povedala prezidentka, súčasné ohodnotenie práce opatrovateľov im nedokáže zabezpečiť dôstojný život na Slovensku, preto ich veľa odchádza do zahraničia.

NÁZOV: NEDOSTATOK LEKÁROV V KRAJI
Zahlasenie:
Na celom Slovensku chýbajú lekári. Na poplach bije aj Nitriansky samosprávny kraj. Ten sa snaží lekárov do regiónu prilákať aj prostredníctvom dotácií. Tento rok na podporu ambulantnej zdravotnej starostlivosti vyčlenil 145 000 eur. Žiadosť o dotáciu si však podala iba jedna zubná ambulancia, ktorá od kraja dostane takmer 40 000 eur na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti v obci Veľký Cetín a okolí. Zdá sa, že ani ponuka dotácií záujem o prácu v ambulanciách nezvýšila.

Názov: VIAC PRÁCE ZA MENEJ PEŇAZÍ
Do nitrianskeho regiónu má v novom programovom období 2021-2027 natiecť menej peňazí, ako sa pôvodne hovorilo. Samosprávy z nitrianskeho regiónu s takýmto návrhom zásadne nesúhlasia, pretože je v prudkom rozpore so sľubovaným zvyšovaním významu miest a obcí.

NAZOV: SČÍTANIE ĽUDÍ BEZ DOMOVA V NITRE
Zachytiť všetkých ľudí bez domova v Nitre, zaregistrovať ich a vytvoriť databázu tých, ktorí prejavia záujem o bývanie – to bolo cieľom registračného týždňa, ktorý pripravila Diecézna charita spolu s mestským úradom v Nitre. Historicky prvé sčítanie ľudí bez domova sa uskutočnilo po prvýkrát v roku 2016 v Bratislave. V Nitre bola táto aktivita iniciovaná z dôvodu absencie dát o počte ľudí bez domova v meste Nitra a o životných situáciách, ktorým títo ľudia čelia. So sčítaním pomáhali aj viaceré inštitúcie, či už Univerzita Konštantína Filozofa alebo Mestská polícia. Oficiálne štatistiky uvádzajú okolo 300 nitrianskych bezdomovcov.

Headline:
NÁZOV: NÁVŠTEVNÍKOV NEBUDEME DELIŤ
Počas obidvoch sviatkov 1. a 2. novembra nielen veriaci, ale i ostatní obyvatelia na Slovensku navštevujú hroby svojich blízkych, zdobia ich kvetmi a zapaľujú sviečky. Kým pandemické opatrenia pred rokom zatvorili cintoríny pre návštevy pozostalých, tento rok to vyzerá, že zákaz vychádzania ani cestovania zatiaľ na nehrozí.

Podobné Príspevky

Správy: Spravodajstvo z 15.4.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 8.4.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo y 26.3.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo zo 16.3. 2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 4.3,2024

produkcia

Správý: Spravodajstvo z 25.2.24

produkcia